Evropa před 1. světovou válkou
Evropa před 1. světovou válkou
S nástupem nového století bylo na "starém kontinentě" pěkně dusno. A právě toto dusno se stalo pro novodobý svět osudným.
Každý si myslí, že první světová válka začala hlavně kvůli atentátu na rakouského následníka trůnu v Sarajevu. Důvodů však bylo mnohem více:
Důvody války:
1) Německo - Britské námořní zbrojení
Po skonu Viléma I. se na německý trůn dostal Vilém II. Ten však nemohl vystát mocenský růst Velké Británie. Ta totiž (díky svým koloniím) zabírala 1/3 zemského povrchu, a právě díky koliniím Anglie bohatla. Mohla si proto vytvořit královské námořnictvo, které nemělo za své existence žádného konkurenta. To se Vilémovi II. vůbec nelíbilo, a tak začal zakládat své vlastní německé námořnictvo. Vilém však šel ještě dál! Rozhodl se rozšířit svoji říši o nějaké nové kolonie. Tím se chtěl Vilém II. vyrovnat Velké Británii. Ta však pod hrozbou války začíná zbrojit!
pozn.: Němci se na svých nových kolonií chovali velmi krutě. Domorodé občany brutálně masakrovali a šikanovali - brali je totiž za podřadnou rasu, která nemá právo vlastnit své území. Evropané tomu však nechtěli uvěřit - uvěřili až s "příchodem" druhé světové války.
2) Německo - Francouzské nepřátelství
Tento konflikt byl "zakořeněn" už v roce 1871, kdy Prusové zabrali francouzská území Alsaska a Lotrinska. O tento kousek území se bojovalo i za druhé světové války - jednou však patřilo k Německu, poté zase k Francii.
3) Rakousko - Ruský spor o území na Balkánu
Poté, co se z malého Ruska zrodilo Ruské impérium, začalo si nárokovat území Balkánu. O něj však usilovalo i Rakousko-Uhersko. Tento spor dokonce trval už od dob Krymské války. Nebylo tedy jasné, zda-li se Balkán dostane do područí Ruského impéria či Rakousko-Uherska.
Díky těmto konfliktům nebylo stále jasné, kdy se konflikt dostane "na povrch". Ještě před tím, než se zákopy začnou plnit vojáky, vznikají nové spojenecké celky:
1. Dohoda (od roku 1907)
- Velká Británie
- Francie
- Rusko
- později Dohoda obsahovala více jak 10 zemí
Ruský plakát oznamující společenství s Francií (v levo) a Velkou Británií (v pravo).
2. Trojspolek (od roku 1882)
- Německo
- Rakousko-Uhersko
- Itálie (později zaměněna Tureckem)
Propagandistický leták, oznamující společenství Německého císařství (Vilém II.), Osmanské říše (Mehmed V.) a Rakousko-Uherska (František Josef I.)
Zdroj: www.wikipedia.org